Ukoliko niste imali sreće s mobitelom pa vam se dogodilo da je isti došao u kontakt s tekućinom, sigurno ste se više puta pitali koje “ispravne” korake poduzeti kako ne bi napravili veću štetu. Gotovo svatko od nas se barem jednom našao u sličnoj situaciji, bilo da se radi o kontaktu slatke ili morske vode, a nekada i drugih tekućina poput kave, sirupa, ulja. U svakom slučaju osjećaj bespomoći u tom trenutku je neopisiv jer i sami znate koliko su vam bitni podaci koje pohranjujete u vašem uređaju, od slika odrastanja djece do bitnih poslovnih kontakata. Kako bismo vam pomogli podijelit ćemo sve u manje cjeline i učiniti što jednostavnijim. Pa krenimo…
Mobitel, kao i svi elektronički uređaju sastavljen je od više složenih elektroničkih dijelova koji ovisno o namjeni prikazuju sliku, daju zvuk, komuniciraju s baznom stanicom, fotografiraju ili upravljaju cijelim sistemom. Najvrjedniji dio svakako je matična ploča, jer se svi ostali dijelovi, ma koliko bili zahvaćeni tekućinom mogu naknadno zamijeniti, dok je sama matična ploča središte svega, “mozak” uređaja. U njoj su pohranjeni podaci, slike, video zapisi, kontakti, bilješke, osobne postavke i još mnogo toga.
Većina tekućina po svojstvu nažalost provodi električnu struju, zbog čega prilikom kontakta s električnim komponentama dolazi do “kratkog spoja”, odnosno provođenja struje kroz sve vodiče i komponente koje je voda zahvatila. Uslijed toga na određene komponente dolazi struja kojoj tu nije mjesto jer joj to nije zadana putanja i po iznosu je previsoka da bi ju navedena komponenta sigurno sprovela. Električne komponente u tom slučaju pregore ili izgube neku od svojih bitnih značajki pa samim time više ne mogu izvršavati svoju namjenu unutar uređaja. Nakon što se tekućina sasuši, iza sebe ostavlja koroziju na spojevima, tragove kamenca i pregorene komponente. Navedene nečistoće i dijelove je potrebno što prije ukloniti s uređaja kako se kvar ne bi širio.
*Ako je u pitanju morska voda, između 3. i 4. koraka, uređaj brzinski izvana properite običnom vodom kako bi saprali sol. (samo ako je uređaj u morskoj vodi bio duže od 30 sek)
Ukoliko vam je potrebna pomoć, kontaktirajte nas pozivom na 021/278-878, 097 731 2573 ili putem email-a [email protected]
wordpress theme by initheme.com